Aronia Viking čierna .

cena: 4.90 €

do kosika
Na sklade (22)
katalógové čislo: 
výrobca: Beran
Sladkoplodá čierna jarabina. Ozajstná vitamínová bomba. Je veľmi úrodná.

Veľkosť rastliny pri dodaní: 30-40 cm.

 

 

 

AKO PESTOVAŤ:

 

ARÓNIA – ČIERNA JARABINA

 

Druh arónia melanokarpa je u nás zastúpená jedinou odrodou „Nero“, vyšľachtenou V.I.Mičurinom. nie je náročný na pôdu ani klímu. Rastie a plodí aj v horších pôdach a nepriaznivých klimatických podmienkach. Nástup plodnosti je veľmi včasný, vysoký a pravidelný.

 

Krík je nižší, výšky asi 1,5m, guľovitý a stredne hustý. Uplatní sa tiež ako plotový a krycí krík. Plody sú čierne malvičky veľkosti hrachu, usporiadané v hustých chocholcoch. Obsahujú cenné látky, vitamíny C, P, PP, B2, B9, karotén a rutín. Rutín sa používa v lekárstve proti žalúdočným vredom, vysokému krvnému tlaku a ďalším nemociam. Tento druh dozrieva v prvej polovici septembra.

 

Netrpí chorobami ani škodcami. Odroda je samoopelivá. Pri tejto rastline si vystačíme s výchovným rezom, pri ktorom odstraňujeme vlky, nízke vetvy a príliš husté výhony. V kuchyni majú plody všestranné použitie. Ide ich spracovať podobne ako čierne ríbezle. Zaváraniny z čierneho žeriavu sa hodia k pikantným pokrmom a môžu nahradiť brusnicový rôsol.

 

Pri výsadbe postupujeme rovnako ako napr. u kríkového ríbezľu. Do vykopanej jamy dáme na dno vrstvu dobrého kompostu a po výsadbe rastlinu dôkladne zalejeme. Každoročne potom prihnojujeme napr.Cereritom.