Veľkokvetý ibištek Svetlo červený 3L

zlava: 6.90 €  7.90 € (-13%)

do kosika
Na objedavku
katalógové čislo: 
výrobca: Beran
Žiarivo červené obrie kvety v kombinácii so zelenofialovými listami.

Ibišteky začínajú rašit koncom mája.

 

AKO PESTOVAŤ:

IBIŠTEK VONKAJŠÍ – HIBISCS MOSCHEUTOS

Niekedy tiež nazývaný americký ibištek. Sú to drevnaté byliny kvitnúce od leta do neskorej jesene až do silnejších mrazov. V súčasnej dobe rozlišujeme niekoľko typov podľa výšky:

ZAKRSLÉ – výška kvitnúcich stvolov dosahuje 40-60cm, v teplých oblastiach až 80cm a veľkosť kvetov 15-20cm v základných farbách: biela s okom, ružová, karmínovo červená.

STREDNÁ VEĽKOSŤ – tieto rastliny dosahujú spravidla veľkosti okolo 1m a priemer kvetom okolo 20-23cm. Farebné varianty sú väčšie. Medzi tieto skupiny patri aj odroda Scarlet.

VYSOKÉ – veľmi bujne rastúce, dosahujúce bežnej výšky 120-150cm, pri pestovaní v nádobách ako solitéry, po prípadne k urýchleniu v zimných záhradách, narastajú stvoly do výšky 170-180cm. Kvety tejto skupiny bývajú až do priemeru 29cm!!! Takáto rastlina je pýchou každej záhrady. Sú v pestrej palete farieb od bielej s červeným okom cez veľa odtieňov ružovej, červenej, karmínovej až po tmavo červeno - hnedú.

PESTOVANIE

Vyžadujú humóznu pôdu s dostatkom vlahy, pravidelné hnojenie kvapalným hnojivom a veľmi slnečné stanovisko. Na jeseň po prvých mrazoch byle zrežeme na výšku 10-20cm. Rastliny prezimujú v pôde a na jar vyrašia z očiek na dužnatých koreňoch. Každoročne vyraší viacej stvolov. 5 ročná rastlina môže mať aj 30-40 kvitnúcich stvolov a nie je výnimkou, že naraz kvitne až 20 kvetov. Na zimu je nutné takto orezané rastliny zakryť najlepšie 20 cm silnou vrstvou suchého lístia a naň vrstvu choja. Veľmi dobre sa ako ochrana pred silným mrazom osvedčila tieniaca 70% zelená textília, asi v 3-4 vrstvách. Takto ošetrené rastliny sú dostatočne chránené aj pred silnými mrazmi a sú plne mrazuvzdorné. Rastliny boli testované v kturej zime 2005/2006 v podmienkach Českomoravskej vrchoviny, kedy zniesli s minimálnym zakrytím teploty -25°C. pod snehovou pokrývkou znesú teploty aj nižšie. Suché mrazy pod -25°C bez zakrytia rastlín môžu rastlinu poškodiť alebo úplne zničiť. Začiatkom apríla alebo po prejdení mrazov odpraceme chvoj a lístie, a rastlinu prihnojíme Hydrokomplexom – dávkou podľa návodu. V máji začínajú stvoly rašiť a vykvitajú koncom júla až začiatkom augusta, kvitnú až do mrazov.

PESTOVANIE V NÁDOBÁCH

Tieto krásne solitéry môžeme veľmi úspešne pestovať aj v nádobách a zimných záhradách. Takto pestované rastliny sú spravidla mohutnejšie až o 1/3, majú väčšie kvety a pri urýchlení kvitnú už od polovice júna. V nádobách sú ale náchylnejšie na vymrznutie. Cez zimu nesmú byť umiestnené pri teplotách nad 10°C, môže prísť k úhynu celej koreňovej sústavy.